Lietuvių kalbos savaitėje – baltų tautos ženklai „Dabarcinėse pasakose“ ir Sibire

Lietuvių kalbos savaitėje – baltų tautos ženklai „Dabarcinėse pasakose“ ir SibirePirmoji kovo savaitė „Atgimimo“ mokykloje – lietuvių kalbos ir literatūros savaitė.

Nuo vasario 28 d. mokyklos didžiajame koridoriuje eksponuojama 7 klasių mokinių memų ekspozicija ,,Seniau ir dabar – su šypsena apie tautosaką’’ bei 6 – 7 klasių mokinių kūrybiniai darbai ,,Gražiausio žodžio akrostichas’’.

Kovo 2 d. antrą pamoką skyrėme Ievos Aneliauskaitės-Motiejauskės knygos „Dabarcinės pasakos“ pristatymui, kuriame dalyvavo 5c, 8a, 6c, 6b klasės. Į renginį negalėjo atvykti knygos autorė Ieva, tačiau džiaugiamės, kad jame dalyvavo „Dabarcinių pasakų“ bendraautorė, mūsų mokyklos technologijų mokytoja Vita Jasienė. Renginį vedė mokytoja Vaiva Gintutienė. V. Jasienė papasakojo, kaip kilo mintis parašyti knygą dzūkų tarme, kaip knyga buvo kuriama. Įdomu, kad I. Aneliauskaitė- Motiejauskė pasakas rašė pagal mokytojos Vitos karpinius. Klausydami apie knygos kūrimą renginio dalyviai knygos iliustracijas-karpinius ir dzūkų tarme parašytus pasakų tekstus galėjo stebėti ekrane. Dzūkų tarme parašytas pasakas skaitė dzūkės, lietuvių kalbos mokytojos Virginija Žėkaitė, Rima Pakalienė, Irena Urbonienė, Jūratė Šalengienė. Pusiau dzūkė mokytoja Vaiva Gintutienė kartu su auditorija nagrinėjo pasakas, padėjo išsiaiškinti mįslingiausių dzūkų tarmės žodžių reikšmes. Paaiškėjo, kad dzūkų tarmė daugeliui mokinių suprantama ir sava. Nuoširdžiai dėkojame mokytojai Vitai Jasienei už pasakojimą, už knygą, kurią skaitydami galime prabilti pačia mieliausia – gimtąja tarme ir grožėtis subtiliais karpiniais, kurių kiekviename iškarpyta vis kita pasaka. Linkime mokytojai Vitai sėkmės kūryboje ir visuose darbuose, kurie tirpte tirpsta jos darbščiose rankose.

Per trečią pamoką mokytojos V. Jasienė ir R. Pakalienė pakvietė mokinius į karpinių dirbtuves mokyklos skaitykloje. Čia mokytoja R. Pakalienė mokiniams pristatė baltų ženklus ir simbolius, kuriuos matome savo aplinkoje beveik kasdien ir kurie nėra tik puošybos elementai, tai – gamtos duotybės, turinčios gilią prasmę ir dvasinę vertę. Su mokytoja Rima išsiaiškinę baltų simbolių reikšmes, vadovaujami mokytojos Vitos Jasienės mokiniai iškarpė po karpinį.

Penktadienį, kovo 4 d., 7 ir 8 klasėms šešta – pilietiškumo – pamoka vyko aktų salėje. Pamoką pradėjo mokytoja Rima Pakalienė, pristatydama ,,Misija Sibiras” dalyvę Laurą Žūsinaitę. Laura priminė mokiniams istorinius įvykius, skaudžius mūsų tautai, nulėmusius ir tremtį į Sibirą, pademonstravo žemėlapyje pažymėtas lietuvių tremties vietas atšiauriajame krašte. „Misijoje Sibiras‘13“ Laura teigė dalyvavusi iš patriotinių, pilietiškų paskatų ir pasidalino įspūdžiais apie atranką į šią misiją, bandomąjį 61 km. žygį pėsčiomis Lietuvoje ir džiaugsmo pliūpsnį sukėlusią žinutę apie tai, kad ji kviečiama dalyvauti „Misijoje Sibiras“. Lektorė papasakojo apie pasiruošimo kelionei į Sibirą darbus ir išvykimą liepos 17 d. – Pasaulio lietuvių vienybės dieną. Tiumenėje misijos dalyvius pasitiko liūtis ir potvynis – žmogaus gyvenimui netinkamos sąlygos, kurios galbūt ir lėmė trėmimą būtent čia. Kulimero kapines lietuviai atpažino iš kapinėms Lietuvoje būdingo bruožo: jos buvo ant kalnelio. Sutvarkę kapines, jas aptvėrė ir pastatė atsivežtą kryžių. Toje vietovėje džiaugėsi sutikę lietuvę kraštietę Danutę Kamarauskienę. Novij Tapo lietuvių kapines atpažino taip pat iš ypatingo ženklo metaliniuose kryžiuose – Gediminaičių stulpų. Verch Kamenkos kapinės buvo didelės ir ypač apleistos. Susitelkę apvalė, sutvarkė ir jas, aptvėrė tvora ir pastatė kryžių. Laura pripažino, kad sutvarkę šias kapines labai džiaugėsi. Mokiniai susikaupę klausė pasakojimo ir visi mes džiaugėmės Laura ir jos „Misijos Sibiras‘13“ bendražygiais, jų darbais, kurie kiekvieną mūsų įkvepia mažesnei ar didesnei misijai vardan Lietuvos. Mokiniai ir mokytojai „Misija Sibiras“ dalyvei pateikė klausimų, į kuriuos lektorė atsakė. Mokytoja Rima Pakalienė padėkojo Laurai Žūsinaitei už išsamų ir nuoširdų „Misijos Sibiras‘13“ pristatymą, akcentavo šios misijos dalyvės aktyvumą, organizuojant žygius Lietuvoje, išlaikant idėjos tęstinumą.

Mokytoja Jūratė Šalengienė